open close
Klára Haunerová:  V módě mě inspirují hlavně lidé,   doma i na cestách

Klára Haunerová:
V módě mě inspirují hlavně lidé,
doma i na cestách

text: Karolína Jedličková foto: Jáchym Belcher
13. května 2018 16:23

Sama o sobě říká, že je především vášnivou cestovatelkou. Z duše ale nenávidí, když někdo řekne „jedu na dovolenou“, sama totiž jezdí hlavně za dobrodružstvím, objevovat nová místa, poznávat nové lidi a čelit situacím, kterým ji cestování po vlastní ose vystavuje. Kromě toho, že dlouhodobě navštěvuje zajímavé země, má ale i atraktivní zaměstnání. Je totiž zakladatelkou a majitelkou Institutu módní tvorby. Jejím posláním není jen naučit studenty šít a kreslit, ale i vybudovat úspěšnou oděvní značku. A to vše v souladu s myšlenkou udržitelné módy.

Institut módní tvorby

Institut módní tvorby nabízí jedinečné oděvní kurzy se zaměřením na fashion design a fashion marketing. Ateliér tak umožňuje plnohodnotné vzdělání v oboru módní industrie bez ohledu na věk nebo předchozí vzdělání.

Více info ZDE

FB IG

Vzhledem k jejímu rozmanitému zaměstnání a sebevědomému vystupování by vás možná napadlo, že si už od mala šla za svým. Šla, ale ne vždy to bylo spojeno s módou a cestováním.

„Jako úplně malá holka jsem toužila být vlekařkou. A taky skokankou na lyžích, což mi ale rodiče zakázali. Byla jsem vždycky dost vysoká (teď měřím 184 cm), takže to pro mě stejně nebyl zrovna ideální sport. Potom jsem se chtěla stát profi fotbalistkou, z toho ale nakonec taky sešlo. A tak mi zbylo jenom malování. Vždycky jsem ho měla strašně ráda, kreslím denně už asi od pěti let. Tehdá jsem ještě netušila, jak moc mě to ovlivní do budoucna. Ze začátku jsem ale neměla nejmenší ponětí, jak to zužitkovat v praxi. Nakonec jsem se rozhodla spojit malování s průmyslem. Tedy textilní a oděvní tvorbou. Potom už jsem věděla, jaké budou další a další mety.“

 

A jaké ty mety byly?

Vystudovala jsem Technickou univerzitu v Liberci a pražskou Vysokou školu finanční a správní. Chodila i na Západočeskou univerzitu v Plzni, tu jsem ale nedokončila. A mám za sebou i několik kurzů na London College of Fashion. Potom už bylo jen potřeba zkusit si vše v praxi.Jak tě vůbec napadlo otevřít Institut módní tvorby?

Když jsem studovala Vysokou školu finanční a správní, obor Fashion marketing, zjišťovala jsem, jak se nejlépe uplatnit. Až jsem nakonec dospěla k otevření Institutu. Nebylo to ale ze dne na den. Nejdřív jsem musela zjistit, že jako oděvní designérka bych se neuživila. Ve dvaadvaceti jsem se pokusila o vlastní značku, bohužel jsem si tím ale nedokázala vydělat dostatek peněz. Po večerech jsem proto dávala lekce šití. Ty se brzy přetransformovaly v kreativnější kurzy, na kterých jsem začala učit i módní kresbu. Čili takovou okleštěnou verzi toho, co dnes děláme v Institutu. Tedy v podstatě vše pro začínající módní designéry.

Klára Haunerová: V módě mě inspirují hlavně lidé,  doma i na cestách Klára Haunerová: V módě mě inspirují hlavně lidé,  doma i na cestách

Kdy sis otevřela Institut na současné adrese? Tedy v Korunní 101?

To bylo před osmi lety. Zmiňované kurzy jsem dřív dělala u sebe doma. Začalo mi to tam být malé, rozhodla jsem se tedy najít adekvátnější prostor. Žádné velké cíle jsem neměla. Původně šlo o přivýdělek ke studiu, zároveň jsem v té době „sponzorovala“ svou značku, do které jsem vkládala veliké naděje.Co tě přimělo změnit názor?

Když jsem zjistila, že svoji značku naprosto dotuju. Přestalo mě to bavit. Naučila jsem se na tom, jak moc je těžký prorazit s vlastním brandem. Čili jsem to zužitkovala tak, že jsem rozhodla ukázat ostatním, jak být úspěšným designérem a poučit je ze svých chyb.Jak vznikla síť lektorů a hostů, kteří v Institutu momentálně pracují?

Začala jsem se obklopovat lidmi, od kterých jsem sbírala informace, zkušenosti a znalosti o tom, jak český módní průmysl funguje. Z kamarádů, spolužáků a dalších zajímavých osobností se mi postupně povedlo sestavit fashion tým, který studenty učí různé aspekty módního průmyslu. Primárně se snažíme je připravovat pro zahraniční trh, protože uplatnit se v ČR je skutečně oříšek.

„Když se mě dneska někdo ptá, čím se cítím být, možná trochu překvapivě odpovídám, že cestovatelkou a environmentalistkou bojující za lepší život bez plastů. Tomu teď věnuji největší energii. Přímo to souvisí právě s cestováním.“

V podstatě denně jsme svědky nových a nových kolekcí fast fashion řetězců. Velká část módního průmyslu se proti neetické módě vymezuje čím dál víc. Jak se k tomu staví tým z Institutu módní tvorby?

Snažíme se lidem ukázat, co má v módě cenu dělat a co ne. Chceme, aby pochopili, že móda nemusí být jen povrchní, ale i smysluplná. Záleží jenom na přístupu. Mým velkým vzorem je Stella McCartney, žena, která dělá přesně to, co se snažím studenty naučit i já. Její kousky jsou krásné, velmi módní a zároveň fair trade – korespondují s myšlenkou udržitelnosti.

 

Nechybí ti na našem týdnu módy tenhle aspekt? Přijde mi, že česká scéna v tomhle ohledu dost zaspala. Hrajeme si tu na znalce v oboru, a přitom upcyklační, recyklační a udržitelná stránka módy je součástí pouze doprovodného programu.

Fashion week by měl jít příkladem. Stejně jako je tomu v zahraničí. Naprosto to tady postrádám a upřímně nechápu, proč se tímto směrem už dávno neubírá. My jsme na toto téma v Institutu zavedli povinné přednášky. Po studentech fashion kurzů chceme, aby se více zamýšleli nad tím, z čeho modely realizují a všechny je tvořili s myšlenkou udržitelnosti. Není to trend, ale nutnost… Jde o podle mého názoru naprosto logické a správné kroky. Prototypy, ze kterých šijí první modely, jsou z recyklovaných materiálů. Další je na nich. Pro získání certifikátu nestačí jen ušít kolekci, ale vytvořit smysluplný celek s ohledem na udržitelnost, prodejnost a kvalitu zpracování. Nemají to lehké, ale jedině tak mají šanci uspět.

bota

Cestovatelský křížový výslech

Cestovatelský milník?
Mexiko. Tím jsem to velký cestování odstartovala. Teď už je jedno, co za místo si vyberu k objevování.

Loď nebo letadlo?
Loď. Jsem vodní typ. Miluju zaoceánský lodě.

Potápění nebo chození po souši?
Bojím se potápět (ach ty ryby), takže za mě souš!

Lokální strava nebo osvědčená cesta?
Na cestách vždy jím lokálně, na ulicích, v zapadlých uličkách… a jím vše! O tolik bych přišla!

Oblíbené místo v Čechách?
Šumava, tam to miluju. A v létě hudební festivaly po celé republice. Cestuju vždycky od září do května a léto trávím u nás.

Klára Haunerová: V módě mě inspirují hlavně lidé,  doma i na cestách Klára Haunerová: V módě mě inspirují hlavně lidé,  doma i na cestách

UZ London College of Fashion

London College of Fashion nabízí jak vysokoškolské a postgraduální studium, tak i krátké kurzy, školení v oblasti módy, make-upu, kosmetické terapie či životního stylu. Jedná se o jedinou vysokou školu v Británii, která se specializuje na módní vzdělávání, výzkum a poradenství.

Hodně cestuješ. Co tě k tomu přivedlo?

Cestovat jsem začala asi ve třiadvaceti. Když jsem si vydělala první velký peníze, snažila jsem se všechno investovat do Institutu. Jenže mně samotný v životě něco chybělo. Tak jsem se sbalila a odjela na první delší cestu. Pak už to šlo samo. S každou další cestou jsem chtěla vidět a poznat ještě víc.

Jak často jsi pryč? Dokážeš to skloubit s prací?

Poslední dobou trávím víc času na cestách než doma. To ale neznamená, že nepracuju. Naopak, vozím s sebou laptop a dělám za pochodu. Sbírám nápady. Pracuje se mi tak lépe než doma. Když se vrátím do Prahy, pokaždé zahltím svou asistentku nápady. Má se mnou svatou trpělivost.

 

Začala ses víc aktivizovat právě díky cestování?

 Přesně tak. Když člověk cestuje, má oči dokořán. V Malajsii jsem měla třeba poprvé možnost osobně vidět důsledky problémů s palmovými plantážemi a obrovským plastovým znečištěním. Dost mě to zdrtilo. Říkala jsem si, proč to lidi nechtějí vidět.
 

Může se to nějak změnit?

Právě teď je tu prostor s tím něco udělat. Méně plastu a drancování zdrojů, víc života!

Klára Haunerová: V módě mě inspirují hlavně lidé,  doma i na cestách Klára Haunerová: V módě mě inspirují hlavně lidé,  doma i na cestách

Kde se cítíš nejlíp, které země tě baví?

Jsem ostrovní typ. Miluju Madeiru, Tenerife, Zanzibar, Kapverdy… Musela jsem procestovat půl světa, abych zjistila, že je mi nejlíp v Evropě. Třeba v Portugalsku, Španělsku nebo Itálii. Evropa je krásná a chci se jí teď věnovat. Ale takovou Ameriku mám procestovanou jen z části. Navštívila jsem zatím jen Floridu, Mexiko a Bahamy. Takže tam mám ještě nedostatky.Sama jsi prý žena dvou tváří – zatímco v Praze působíš distingovaně, seriózně a velmi módně, na cestách údajně býváš víc experimentu chtivá a upřednostňuješ barevnější modely. Co máš raději?

Moje osobní stylistka se tím velmi bavila. Nechápala, co za část v mé skříni je ta pestrobarevná změť oblečení. Podotkla jsem, že to jsem taky já. Já mimo Prahu, na cestách. Baví mě to kombinovat i v rámci lokální módy. Vždycky se ale těším na návrat k mému druhému, univerzálnějšímu a vážnějšímu já.

FB IG

PROČ TO DĚLÁME

Protože když ve vás někdo věří, dokážete víc.

Rozhodli jsme se podpořit mladé lidi, protože věříme v jejich schopnosti a víme, že svými nápady a plány mohou inspirovat ostatní. My jim pomůžeme na jejich cestě za zkušeností a vy je teď můžete podpořit svými hlasy.