open close
Československý komiks

Československý komiks

text: Petra Plintová
26. června 2018 8:27

Obrázky na papíře už dávno nejsou jen zábavou pro malé děti. Komiks je dnes četbou pro celou rodinu. Čtou ho malé děti, na záchod se s ním schovávají akční tátové, do spíže zase super mámy. Oblíbenost tohoto žánru dokazuje i úspěch Karolíny, která se svým Warriorem získala nejvíc hlasů v naší soutěži.

FB IG

Komiksový boom však v Čechách i na Slovensku nastal až v posledních letech. To ovšem neznamená, že by se tu nikdy nic zajímavého netvořilo. Právě naopak. Pojďme se ve zkratce podívat, co všechno u nás vzniklo, a představit si několik zajímavých současných autorů.

 

Obrázky z historie

Podle Rychlých Šípů si tvořil morální hodnoty nejeden malý chlapec. Příběhy legendárního chlapeckého klubu nás provází již od roku 1938, kdy poprvé vyšly na zadní stránce časopisu Mladý hlasatel. Celkem to dotáhli až na 315 jednostránkových příběhů a dvě komiksové knihy.

V šedesátých letech se taky pořádně rozjelo ABC. Kdo z vás má ještě pár výtisků doma? Na stránkách ábécéčka najdete jak kultovní vědeckofantastické eposy jako Zajatci Torů či Vzpoura mozků, tak třeba klučičí příběhy v komiksu Strážci.

V roce 1969 jsme začali fandit Myšpulínovi, Fifince, Bobíkovi a Piňdovi. Tehdy totiž poprvé vyšel Čtyřlístek.

Ve stejném roce vznikly i první díly Muriel a Anděl Ró. Na svět je přivedl nejplodnější český komiksový tvůrce Kája Saudek. Inspiroval se v Americe, a tak bylo toto dílo u nás zakázáno. Tyto komiksy tak poprvé oficiálně vyšly až roku 1991. Zapomenout bychom neměli ani na Lips Tullian, dobrodružství zbojníka, kterého Saudek vykreslil do nejmenších detailů. Napětí prosákne až do vašich obýváků.

Když se řekne český národní hrdina, většině z nás se vybaví Švejk, který hrdinně vzdoroval během první světové války. V té druhé jeho roli převzal Pérák, akční komiksový hrdina Adolfa Lanchmana.

Československý komiks Československý komiks

Současní tvůrci

V roce 2000 vydavatelství Mot komiks uvedlo na trh časopis Aargh!, který se soustředil na celou evropskou scénu. Přesto v něm publikovalo nemálo českých autorů. Pojďme se podívat, jací šikovní kreslíři v současnosti v naší zemi tvoří.

Jiří Grus publikoval již v roce 1991 pro československý komiksový časopis Bublinky. Za své dílo Nitro získal dokonce v roce 2007 českou komiksovou cenu Muriel. Jeho nejnovější počin Voleman vypráví příběh pražáka žijícího v holešovickém bytě. Je sice těžko zařaditelný, protože mixuje prvky fantasy s realitou i autobiografickými prvky, čtenáři ho ale i tak milují.

Aleš Kot je dvaatřicetiletý česko-americký tvůrce. Kreslí pro DC, Marvel a další světoznámá komiksová vydavatelství. Jeho Wild Children patřil v roce 2012 mezi 10 nejprodávanějších komiksů v USA.

Dnes již skoro čtyřicetiletá Toy Box prorazila se svým prvním komiksem o melancholické kostce cukru a čaji. Na její dílo se můžete mrknout na stěnách pražského klubu Cross. Dále se specializuje na reportážní komiks či komiks faktu, tedy obrázky zachycující reálné příběhy a problematická témata, jako například sociálně slabší skupiny, které jsou znázorněny třeba v jejím díle Ukradený.

Do nové české a slovenské komiksové Generace 0 rozhodně patří i autor Vojtěch Jurík, známější spíš pod pseudonymem Vhrsti. Za svůj vtipný počin Brejle získal v roce 2003 zvláštní cenu poroty na mezinárodním salonu mladého komiksu v Bělehradě.

Karel Jerie patří k české špičce. Kombinuje fantasy prvky s historií a se svým dílem Sbohem, má lásko vyhrál v roce 2008 první místo v Mezinárodní komiksové soutěži v Lodži.

Pokud máte pocit, že komiksu vůbec nerozumíte a žádný neznáte, jedno dílo vám přece jen musí znít povědomě: Alois Nebel. Autora textu Jaroslava Rudiše zajisté znáte, kresby však tomuto skvostu nakreslil Jaromír 99.

Není v možnostech tohoto článku zmínit všechny skvělé umělce, kteří český komiksový svět tvoří, určitě tedy mrkněte i na další jména:

Štěpán Mareš, Václav Šlajch, Vojtěch Mašek, Tomáš Kučerovský, Lela Geislerová, Branko Jelínek, Tomáš Chlud, Štěpánka Jislová, Karel Osoha, František Skála, Dan Černý, Miloš Mazal, Jan Bažant, Jiří Zimčík, Matěj Němeček, Jiří Husák, Marek Pokorný.

Československý komiks

Jak to bylo na Slovensku?

Do roku 1993 můžeme historii českého a slovenského komiksu považovat za jednu. Na té slovenské straně však určitě musíme vypíchnout Jožinko, dieta svojich rodičov, které se narodilo roku 1965 pod tužkou Josefa Scheka, známého svými realistickými karikujícími linkami.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let začaly fungovat časopisy Kamarát a Elektrón, které pravidelně vydávaly nové komiksy. V roce 1991 se k nim přidaly ještě již výše zmíněné Bublinky, v čele s šéfredaktorem Františkem Mrázem, jenž se později uplatnil i v erotických časopisech.

Roku 2006 vznikl komiksový sborník Adamantinum. Jeho autor Martin Plško se nám zde snaží dokázat, že slovenská komiksová scéna sice nebyla tolik na očích, to ale ještě neznamená, že by vůbec neexistovala. Nadějných komiksových tvůrců se nakonec sešlo tolik, že o rok později vyšel další sborník s názvem MRAK, na který v roce 2010 navázal další s názvem BB Komiks.

Československý komiks Československý komiks

A jak je to tam dnes?

Ostříleným slovenským pardálem je Josef Gertli Danglár, který ve svých dílech využívá známá loga či postavy, které kombinuje do neočekávaných karikatur.

Komiks Daniela Mihálika poznáte díky geometrickým črtám a humoru ostrému jako břitva. Kreslí fantastické příběhy a získal dokonce první příčky v soutěži Comic Salon v letech 2008 a 2010. Nás v redakci baví stripy ze série Hajzl.

Tvůrce Michal Ivan nemá strach ani z těch největších superhrdinů. Ve svém komiksu rozbil nos i Wolverinovi. Dnes kreslí obálky pro Image a Radical Comics.

Něžnou stránku komiksových autorů zastupuje Veronika Kocurková se svým Superkomiksem. V tomto díle se najde úplně každý, protože obsahuje sex, drogy, tragédii, komedii, prostě vše.

Cenu Muriel za rok 2016 získal Branko Jelínek se svým komixem Oskar Ed: Můj největší sen, což je třísetstránkový příběh o Oskarovi a jeho rodině putující somnambulní krajinou.

Výčet slovenských autorů je taktéž bohatý. Pokud vás to zajímá, vyhledejte si i následující jména:

Martin Šútovec, Matúš Vizár, Patrik Pašš, Dušan Blažek, Michal Löwy, Míša Chmelíčková, Pavel Keníž, Martin Luciak, Vilo Slaminka a Andrej Wsól.

FB IG

PROČ TO DĚLÁME

Protože když ve vás někdo věří, dokážete víc.

Rozhodli jsme se podpořit mladé lidi, protože věříme v jejich schopnosti a víme, že svými nápady a plány mohou inspirovat ostatní. My jim pomůžeme na jejich cestě za zkušeností a vy je teď můžete podpořit svými hlasy.