open close
O krásách naší země...

Markéta Nováková
O krásách naší země...

2/3 - 20 hradů a zámků za 3 dny...

ČR, 6. srpna 2018 6:00

Večer jsme přespávali ve Stříbře. Město bylo nádherné. Hned ze začátku se nám povedlo projet starou bránou, která nikam nevedla =D Ale i tak to byla krásná podívaná. Je to nádherné místo, plné starých domů a má krásnou renesanční radnici. Zaujalo mě, že jsme potkali spoustu cizinců. Místní nám poté řekli, že nedaleko sídlí zahraniční firmy, a tak je jich v okolí spousta. Slyšeli jsme třeba Italštinu, Němčinu, ale i jiné jazyky.

Další výlet byl do nedalekého klášteru Kladruby. Musím říct, že i když jsem věděla, že klášter bude monumentální, stejně mě jeho velikost překvapila. Po hodinové prohlídce kláštera jsme se dostali i do interiéru kostela. Bylo to úžasné. Jedná se o třetí největší chrám v České republice, který je nádherně vybavený, barevný a originální. Dýchal na nás velký prostor, ve kterém byl,  oproti venkovním třiceti šesti stupňům, krásný chládek. Samozřejmě to nebylo jediné, co jsme ocenili. Nad křížením lodí je velká kopule, pod kterou se nachází zlatá hvězda a říká se, že přináší pozitivní energii. To jsme museli zkusit. Mého asistenta zaujal výjev na oltáři. Visel zde Ježíš a ze zraněného boku mu tekl pramínek krve přímo do kalichu. Bylo to doopravdy neobvyklé a originální vyobrazení. Mne zase zaujala velká koruna na oltáři, u které však nebylo zřejmé, zda je původní. Další netradiční zajímavostí byl odkrytý malý vchod do místnosti s rakvemi. Z otvoru šel velký chlad s nádechem smrti, a v dálce bylo vidět mnoho a mnoho poskládaných rakví. Zvláštní výjev.


Dále jsme jeli na zámek Nebílovy. To bylo pohlazení na duši. Krásný zámeček v údolí. Dnes můžete vidět dvě jeho části. Jedna je zrekonstruovaná a druhá před rekonstrukcí. Je to krásný pohled, který nám hezky připomíná, kolik práce za současným zámkem stojí, a jak vypadal v minulosti. Když totiž vidíme již opravené zámky, nemáme ani představu, jak vypadaly dřív. Tady to ale neplatí. Ještě zajímavějším rozdílem je vnitřek neopraveného zámku. Ten nabízí několik skvostných interiérů, mezi nimi i krásný sál s exotickou výzdobou, který u nás nemá obdoby. Zamilovala jsem se!


Cestou jsme naráželi na různé zchátralé i opravené zámečky a vždy se alespoň na chvíli zastavili. Bohužel nás však tlačil čas, takže jsme nezvládli náhodné památky projít tak, jak by si zasloužily… Snad jindy.

Poslední výlet byl na zámek Vimperk. Nachází se skoro u hranic na vyvýšeném vrchu. Jeho kořeny sice sahají až ke středověku, ale v dnešní podobě můžeme ocenit jen jednu gotickou místnost. Zámek Vimperk je dost zvláštní místo. Pravé skvosty se skrývají pod omítkami dnešní podoby. Vše se možná teprve bude odkrývat a možná taky ne. Nad největším renesančním sálem se nachází krásný záklopový malovaný dřevěný strop. Pro návštěvníky je do něj dnes udělaná jen malá sonda, a tak to platí i o malých sondách na stěnách. Můžete sledovat stovky let vývoje tohoto podivuhodného místa.

Projížděli jsme i kolem Kratochvíle, ale blížil se soumrak a zámek byl už zavřený, a tak jsme u něj alespoň povečeřeli s výhledem na vstupní bránu. Koukali jsme na něj ale na obrázcích, a musím říct, že se jedná o další úžasný skvost na naší cestě.

Večer jsme zažili krásný západ slunce nad jezery blízko Hluboké nad Vltavou =)) A pokračování zase příště...

TOP 5

  1. Sál s palmami
  2. 300 let historie v omítce
  3. Náhled do krypty
  4. Metrová zlatá koruna
  5. Cizojazyčné Stříbro

Fotogalerie

PROČ TO DĚLÁME

Protože když ve vás někdo věří, dokážete víc.

Rozhodli jsme se podpořit mladé lidi, protože věříme v jejich schopnosti a víme, že svými nápady a plány mohou inspirovat ostatní. My jim pomůžeme na jejich cestě za zkušeností a vy je teď můžete podpořit svými hlasy.