open close
Radek Jaroš

Radek Jaroš:
život za hory

text: Kamila Krbcová foto: Jakub Dohnálek, archiv Radka Jaroše
2. dubna 2018, 20:26
Radek Jaroš je jeden z nejznámějších českých horolezců, jako jediný Čech zdolal všechny osmitisícové vrcholy světa bez použití kyslíkového přístroje a pomoci výškových nosičů. Při výstupech na vrchol ho nezastavily přírodní podmínky ani zdravotní potíže. Je symbolem nezlomné vůle a člověkem, který posouvá hranice a limity lidského úsilí.
„Vždycky jsem se považoval spíš za multisportovce a jsem na to hrdý. Jen určitou shodou okolností jsem vynikl ve výškovém horolezectví. Vždycky jsem si na sobě cenil, že jsem byl hodně všestranný. Dokonce jsem dvakrát absolvoval i atletický desetiboj.”
FB IG

Kdo je Radek Jaroš?

– Horolezec a publicista.

– O lezení a svých expedicích natáčí dokumenty, díky svému mediálnímu úspěchu se stal velkým popularizátorem horolezectví.

Radek Jaroš Radek Jaroš

– První Čech, který vystoupil na všech 14 osmitisícových vrcholů světa bez použití umělého kyslíku. Na celém světě toho dosáhlo celkem jen 15 lidí.

– Stát se horolezcem byl jeho sen od dětství, začal ho realizovat až v osmnácti letech, a to na Českomoravské vrchovině. Pak následovaly Tatry, Ťan-šan, Pamír a Himaláj.

„Třináct osmitisícovek mi nezajistilo zdaleka tolik slávy jako sedm prstů v prdeli,” směje se Radek Jaroš.

– V roce 2012, po expedici na třináctou osmitisícovku Annapurnu, mu kvůli omrzlinám museli amputovat prsty na nohou a nebylo jisté, jestli se bude moci k expedicím vrátit.

– O dva roky později byl zpět.

– O jeho cestě zpátky na hory a na poslední osmitisícovku, K2, vypráví dokumentární film Cesta na vrchol.

Radek Jaroš Radek Jaroš Radek Jaroš
Radek Jaroš Radek Jaroš
FB IG

PROČ TO DĚLÁME

Protože když ve vás někdo věří, dokážete víc.

Rozhodli jsme se podpořit mladé lidi, protože věříme v jejich schopnosti a víme, že svými nápady a plány mohou inspirovat ostatní. My jim pomůžeme na jejich cestě za zkušeností a vy je teď můžete podpořit svými hlasy.