open close
Radek Jaroš

Radek Jaroš:
život za hory

text: Kamila Krbcová foto: Jakub Dohnálek, archiv Radka Jaroše
2. dubna 2018, 20:26
Radek Jaroš je jeden z nejznámějších českých horolezců, jako jediný Čech zdolal všechny osmitisícové vrcholy světa bez použití kyslíkového přístroje a pomoci výškových nosičů. Při výstupech na vrchol ho nezastavily přírodní podmínky ani zdravotní potíže. Je symbolem nezlomné vůle a člověkem, který posouvá hranice a limity lidského úsilí.
„Vždycky jsem se považoval spíš za multisportovce a jsem na to hrdý. Jen určitou shodou okolností jsem vynikl ve výškovém horolezectví. Vždycky jsem si na sobě cenil, že jsem byl hodně všestranný. Dokonce jsem dvakrát absolvoval i atletický desetiboj.”
FB IG

Kdo je Radek Jaroš?

– Horolezec a publicista.

– O lezení a svých expedicích natáčí dokumenty, díky svému mediálnímu úspěchu se stal velkým popularizátorem horolezectví.

Radek Jaroš Radek Jaroš

– První Čech, který vystoupil na všech 14 osmitisícových vrcholů světa bez použití umělého kyslíku. Na celém světě toho dosáhlo celkem jen 15 lidí.

– Stát se horolezcem byl jeho sen od dětství, začal ho realizovat až v osmnácti letech, a to na Českomoravské vrchovině. Pak následovaly Tatry, Ťan-šan, Pamír a Himaláj.

„Třináct osmitisícovek mi nezajistilo zdaleka tolik slávy jako sedm prstů v prdeli,” směje se Radek Jaroš.

– V roce 2012, po expedici na třináctou osmitisícovku Annapurnu, mu kvůli omrzlinám museli amputovat prsty na nohou a nebylo jisté, jestli se bude moci k expedicím vrátit.

– O dva roky později byl zpět.

– O jeho cestě zpátky na hory a na poslední osmitisícovku, K2, vypráví dokumentární film Cesta na vrchol.

Radek Jaroš Radek Jaroš Radek Jaroš
Radek Jaroš Radek Jaroš
FB IG